Co oznacza wskaźnik wartości biologicznej BV?
Krótko - procentowy stosunek wykorzystania białka pokarmowego (egzogennego), do wykorzystania białka wewnątrzustrojowego (endogennego). Spróbujmy to wytłumaczyć... Jeżeli nie spożywamy białka w ogóle, organizm uwalnia je z mięśni i wykorzystuje do prowadzenia ważnych procesów życiowych. Wtedy gospodaruje nim bardzo oszczędnie, minimalizując jego straty tak, że gospodarkę tą uznajemy za wzorzec - 100%. Jeżeli spożywamy białko, to, w zależności, z jakiego źródła pochodzi, organizm gospodaruje nim gorzej lub lepiej, w porównaniu z białkiem własnym, uwolnionym z tkanki mięśniowej. Stąd przykładowe wartości BV dla poszczególnych białek: 60, 77, 99, 104 i 159%, z tym, że symbol "%" jest tutaj pomijany.
Ponieważ wskaźnik wartości biologicznej wymyślono dla ustalenia wartości pokarmowej białek, nie trudno odgadnąć, że im wyższe BV, tym większa przydatność danego białka dla diety sportowej.
Jaka jest różnica w zastosowaniu odżywek wysoko białkowych i węglowodanowo-białkowych?
Odżywki wysoko białkowe służą głównie uzupełnieniu białka pokarmowego. Dzięki nim można precyzyjnie kontrolować poziom spożytych protein. Ułatwiają rozwój masy mięśniowej, najlepiej w zestawieniu z węglowodanami z pożywienia, lub odżywek typu Carbo.
Odżywka węglowodanowo-białkowa to już pełen, gotowy posiłek, gdzie białko zestawiono z węglowodanami w proporcjach, najkorzystniejszych dla rozwoju masy mięśniowej i zdolności wysiłkowych.
Odżywki wysoko białkowe lepsze są dla tych, którzy muszą precyzyjnie kontrolować proporcje spożycia białek do węglowodanów, głównie z uwagi na tendencje do tycia lub harmonogram zawodów. Natomiast, węglowodanowo-białkowe dla tych, którzy nie mają problemów z nadwagą, lub czasu na komponowanie diety.
Czy kulturyści potrzebują odżywek węglowodanowych, typu Carbo?
Odżywki węglowodanowe, spożywane bezpośrednio po zakończeniu treningu, tworzą tzw. nadkompensację glikogenu - powiększają zapasy glukozy w komórkach mięśniowych. Już sam glikogen daje pewną objętość, a dodatkowo pociąga za sobą czterokrotnie więcej wody. Mięśnie zasobne w glikogen są duże, krągłe, pełne i pękate! Jednak węglowodany, w nadmiarze, mogą sprzyjać gromadzeniu tłuszczu zapasowego. Są idealne dla zawodników szczupłych, ciężko przybierających na wadze. Natomiast ci, z tendencją do tycia, powinni dawkować je bardzo ostrożnie.
Dlaczego BV izolatu serwatkowego WPI jest taki wysoki?
Jeżeli nie spożywamy białka, to białka uwolnionego z mięsni, organizm bezpowrotnie zużyje jedynie połowę, drugą połowę odeśle do ponownej odbudowy muskulatury. Ponieważ BV tego białka mięśniowego (endogennego) wynosi 100, podobnie wygląda sytuacja w przypadku białek pokarmowych (egzogennych) o BV bliskim i równym 100, np. albumin jajecznych - BV 99. W przypadku niższego BV białka, organizm traci go znacznie więcej, niż połowę. Mało tego, nawet tą połowę, którą zatrzymał, zużywa i traci dnia następnego tak, że w sumie traci dokładnie tyle, ile wchłonął. Bilans białkowy wychodzi na zero. Taki stan nazywamy równowagą białkową (azotową).
Dzieje się tak dla tego, gdyż, w normalnych warunkach życia dorosłego, organizm nie posiada zdolności trwałego magazynowania białek, takiej, jak np. zdolność magazynowania tłuszczów zapasowych. Nabywa ją dopiero pod wpływem hormonów anabolicznych, wydzielanych w odpowiedzi na trening, względnie aptecznych, połykanych lub wstrzykiwanych.
Białka o BV wyższym, niż 100, odkryto dopiero niedawno. Więcej niż 100 oznacza, że białko działa tak, jak hormony anaboliczne. Faktycznie dowiedziono, że izolaty serwatki WPI zawierają anaboliczne hormony peptydowe, które naturalnie występują tylko w świeżym mleku, skąd pobierane przez noworodka, wspomagają jego wzrastanie.
W jaki sposób białko sojowe wzmacnia kości?
Białko sojowe obfituje w izoflawony - substancje przeciwdziałające utracie tkanki kostnej. Ostanie badania wykazują, ze jeden z izoflawonów sojowych - genisteina przeciwdziała ubytkowi masy kośćca równie skutecznie jak niektóre preparaty estrogenowe. Również jeden z innych izoflawonów obficie występujących w soi - daidzeina ma zdolność hamowania aktywności osteoklastów a także pobudzania osteoblastów (komórek kościotwórczych). Jednocześnie białko sojowe pełni szereg funkcji prozdrowotnych. Zawarte w nim izoflawony, zbliżone działaniem do estrogenów, obniżają poziom cholesterolu, wykazują właściwości antyoksydacyjne, chronią przed chorobami układu krążenia, cukrzycą oraz nowotworami hormonozależnymi. Wpływają także korzystnie na przeciwdziałanie zaburzeniom nastroju i depresjom, szczególnie u kobiet w okresie menopauzalnym. Z tego tytułu zwiększone spożycie białka sojowego może być ważnym czynnikiem dietetycznym przeciwdziałającym schorzeniom układu kostnego oraz wielu chorobom metabolicznym wieku średniego i podeszłego. Możliwość zwiększenia udziału cennego białka sojowego w diecie można osiągnąć dzięki stosowaniu preparatu OLIMP SOJAVIT 85 - najwyższej jakości izolatu białek sojowych, który nie tylko obfituje w cenne dla tkanki kostnej i całego organizmu izoflawony, ale także wzbogacony jest w szereg cennych substancji prozdrowotnych, m.in. lecytynę i l-karnitynę.
copyright © 2011 www.sprint.radom.pl
C.H. Korej, ul. Wernera 10, 26-600 Radom
tel. 48 385 84 34
projekt i wykonanie: www.zaginionestudio.pl
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.
Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.