Helicobacter pylori - bakterie znajdujące się w błonie śluzowej żołądka. Odpowiadają za 80% przypadków choroby wrzodowej żołądka i 90% choroby wrzodowej dwunastnicy
Helicobacter pylori - bakterie znajdujące się w błonie śluzowej żołądka. Odpowiadają za 80% przypadków choroby wrzodowej żołądka i 90% choroby wrzodowej dwunastnicy
Hem - niebiałkowa część wielu enzymów. Występuje w hemoglobinie i mioglobinie
Hematokryt - procentowy udział krwinek czerwonych w całej objętości krwi. Zbyt mała ilość we krwi wskazuje na niedobory magnezu
Hemicelulozy - niejednorodna grupa cukrów prostych połączona wiązaniami. Są głównym składnikiem ściany celulozowej u roślin. Zaliczane do błonnika pokarmowego. Wiążą wodę i jony niektórych metali.
Hemoglobina - czerwony barwnik krwi. Jest odpowiedzialna za transport tlenu w organizmie: przyłączenie go w płucach i uwalnianie w tkankach. Obniżony poziom hemoglobiny może wskazywać na niedobór żelaza.
Hipercholesterolemia - podwyższony poziom cholesterolu w osoczu krwi. Nieprawidłowość metaboliczna która może być ważnym czynnikiem występowania chorób układu krążenia.
Hiperfagia - uszkodzenie ośrodka sytości w podwzgórzu, co prowadzi do spożywania nadmiernej ilości pokarmów.
Hiperglikemia - zwiększony poziom cukru we krwi, spowodowany spożyciem węglowodanowego posiłku. Jeżeli występuje na czczo może wskazywać na zaburzenia przemian węglowodanów w organizmie.
Hiperlipidemia - zaburzenie gospodarki lipidowej w organizmie. Objawy to podwyższone stężenie cholesterolu w surowicy krwi. Dzieli się na pierwotną - wywołana między innymi czynnikami genetycznymi i środowiskowymi, oraz wtórną, którą powoduje niedoczynność tarczycy, bulimię cukrzycę.
Hiperlipoproteinemia - zwiększone stężenie lipoprotein o małej gęstości w surowicy krwi. Powoduje choroby układu krążenia.
Hiperplazja - powstawanie zbyt dużej ilości komórek, głównie tłuszczowych, co prowadzi do otyłości. Występuje w okresie wzrostu i rozwoju organizmu.
Hipertriglicerydemia - zwiększenie ponad normę ilości trójglicerydów we krwi, co może przyczyniać się do rozwoju miażdżycy.
Hipertrofia - zwiększenie objętości narządów na skutek rozrostu masy tworzących je komórek. Rozrost tkanek tłuszczowych może prowadzić do otyłości.
Hiperwitaminoza - zespół objawów chorobowych wywołanych nadmiarem witamin w organizmie. Dotyczy to witamin rozpuszczalnych w tłuszczach czyli A, D, E, K. Objawy są następujące: wymioty, biegunka, świąd skóry, uczucie zmęczenia i osłabienia, drętwienie kończyn.
Hiperglikemia - obniżony poziom glukozy we krwi.
Hipogonadyzm - osłabienie hormonalnej czynności gonad. Występuje u kobiet oraz mężczyzn, objawia się brakiem dojrzewania płciowego.
Hipowitaminoza - zespół objawów chorobowych wywołanych zbyt małą ilością jednej lub kilku witamin w organizmie. Występuje na skutek małej ilości witamin w diecie lub upośledzeniem wchłaniania witamin z pokarmu, czy też większego ich zapotrzebowania (okres ciąży).
Histamina - naturalny czynnik zwiększający przepuszczalność naczyń żylnych zawłosowatych, w wyniku czego dochodzi do powstawania obrzęków. Stymuluje wydzielanie soków trawiennych w żołądku. Występuje w serach dojrzewających, kiszonkach, piwie, winie, grzybach suszonych. Spożycie dużej ilości histaminy może powodować zatrucie pokarmowe.
Homeostaza - stan równowagi środowiska wewnętrznego organizmu. Wymaga to regulowania takich parametrów jak : temperatura ciała, pH krwi i płynów ustrojowych, ciśnienie osmotyczne, objętość płynów ustrojowych, stężenie związków chemicznych w płynach ustrojowych, ciśnienie tętnicze krwi, ciśnienie parcjalne tlenu i dwutlenku węgla. Regulacja ta polega na ich wchłanianiu, magazynowaniu i wydalaniu.
Homocysteina - pochodna aminokwasu cysteiny. Wysoki jej poziom sprzyja rozwojowi chorób układu krążenia. W żywności występuje w bardzo małych ilościach.
Hormon adrenokortykotropowy - hormon przysadki mózgowej, pobudzający wytwarzanie przez korę nadnerczy hydrokortyzonu. Niedobór ACTH może prowadzić do poważnych chorób, np. jadłowstrętu psychicznego.
Hormony - związek chemiczny, który jest wydzielany przez gruczoły lub tkanki układu hormonalnego. Ich zadaniem jest regulacja czynności i modyfikacja cech strukturalnych leżących w miejscu ich wydzielania lub oddalonych, do których dostają się niesione przez krew. Wyróżniamy hormony: podwzgórza, przysadki mózgowej, tarczycy, szyszynki, wątroby, trzustki, nadnercza, jąder, jajników.
copyright © 2011 www.sprint.radom.pl
C.H. Korej, ul. Wernera 10, 26-600 Radom
tel. 48 385 84 34
projekt i wykonanie: www.zaginionestudio.pl
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.
Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.