FAQ : Odżywki dla sportowców :: Sprint Fight&Fitness

Zobacz ofertę w naszym sklepie internetowym

FAQ / Poniżej odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania przez klientów.
Odżywki dla sportowców

  • Co oznacza wskaźnik wartości biologicznej BV?

    Krótko - procentowy stosunek wykorzystania białka pokarmowego (egzogennego), do wykorzystania białka wewnątrzustrojowego (endogennego). Spróbujmy to wytłumaczyć... Jeżeli nie spożywamy białka w ogóle, organizm uwalnia je z mięśni i wykorzystuje do prowadzenia ważnych procesów życiowych. Wtedy gospodaruje nim bardzo oszczędnie, minimalizując jego straty tak, że gospodarkę tą uznajemy za wzorzec - 100%. Jeżeli spożywamy białko, to, w zależności, z jakiego źródła pochodzi, organizm gospodaruje nim gorzej lub lepiej, w porównaniu z białkiem własnym, uwolnionym z tkanki mięśniowej. Stąd przykładowe wartości BV dla poszczególnych białek: 60, 77, 99, 104 i 159%, z tym, że symbol "%" jest tutaj pomijany.
    Ponieważ wskaźnik wartości biologicznej wymyślono dla ustalenia wartości pokarmowej białek, nie trudno odgadnąć, że im wyższe BV, tym większa przydatność danego białka dla diety sportowej.
     

  • Jaka jest różnica w zastosowaniu odżywek wysoko białkowych i węglowodanowo-białkowych?

    Odżywki wysoko białkowe służą głównie uzupełnieniu białka pokarmowego. Dzięki nim można precyzyjnie kontrolować poziom spożytych protein. Ułatwiają rozwój masy mięśniowej, najlepiej w zestawieniu z węglowodanami z pożywienia, lub odżywek typu Carbo.
    Odżywka węglowodanowo-białkowa to już pełen, gotowy posiłek, gdzie białko zestawiono z węglowodanami w proporcjach, najkorzystniejszych dla rozwoju masy mięśniowej i zdolności wysiłkowych.
    Odżywki wysoko białkowe lepsze są dla tych, którzy muszą precyzyjnie kontrolować proporcje spożycia białek do węglowodanów, głównie z uwagi na tendencje do tycia lub harmonogram zawodów. Natomiast, węglowodanowo-białkowe dla tych, którzy nie mają problemów z nadwagą, lub czasu na komponowanie diety.

  • Czy kulturyści potrzebują odżywek węglowodanowych, typu Carbo?

    Odżywki węglowodanowe, spożywane bezpośrednio po zakończeniu treningu, tworzą tzw. nadkompensację glikogenu - powiększają zapasy glukozy w komórkach mięśniowych. Już sam glikogen daje pewną objętość, a dodatkowo pociąga za sobą czterokrotnie więcej wody. Mięśnie zasobne w glikogen są duże, krągłe, pełne i pękate! Jednak węglowodany, w nadmiarze, mogą sprzyjać gromadzeniu tłuszczu zapasowego. Są idealne dla zawodników szczupłych, ciężko przybierających na wadze. Natomiast ci, z tendencją do tycia, powinni dawkować je bardzo ostrożnie.

  • Dlaczego BV izolatu serwatkowego WPI jest taki wysoki?

    Jeżeli nie spożywamy białka, to białka uwolnionego z mięsni, organizm bezpowrotnie zużyje jedynie połowę, drugą połowę odeśle do ponownej odbudowy muskulatury. Ponieważ BV tego białka mięśniowego (endogennego) wynosi 100, podobnie wygląda sytuacja w przypadku białek pokarmowych (egzogennych) o BV bliskim i równym 100, np. albumin jajecznych - BV 99. W przypadku niższego BV białka, organizm traci go znacznie więcej, niż połowę. Mało tego, nawet tą połowę, którą zatrzymał, zużywa i traci dnia następnego tak, że w sumie traci dokładnie tyle, ile wchłonął. Bilans białkowy wychodzi na zero. Taki stan nazywamy równowagą białkową (azotową).
    Dzieje się tak dla tego, gdyż, w normalnych warunkach życia dorosłego, organizm nie posiada zdolności trwałego magazynowania białek, takiej, jak np. zdolność magazynowania tłuszczów zapasowych. Nabywa ją dopiero pod wpływem hormonów anabolicznych, wydzielanych w odpowiedzi na trening, względnie aptecznych, połykanych lub wstrzykiwanych.
    Białka o BV wyższym, niż 100, odkryto dopiero niedawno. Więcej niż 100 oznacza, że białko działa tak, jak hormony anaboliczne. Faktycznie dowiedziono, że izolaty serwatki WPI zawierają anaboliczne hormony peptydowe, które naturalnie występują tylko w świeżym mleku, skąd pobierane przez noworodka, wspomagają jego wzrastanie.
     

  • W jaki sposób białko sojowe wzmacnia kości?

    Białko sojowe obfituje w izoflawony - substancje przeciwdziałające utracie tkanki kostnej. Ostanie badania wykazują, ze jeden z izoflawonów sojowych - genisteina przeciwdziała ubytkowi masy kośćca równie skutecznie jak niektóre preparaty estrogenowe. Również jeden z innych izoflawonów obficie występujących w soi - daidzeina ma zdolność hamowania aktywności osteoklastów a także pobudzania osteoblastów (komórek kościotwórczych). Jednocześnie białko sojowe pełni szereg funkcji prozdrowotnych. Zawarte w nim izoflawony, zbliżone działaniem do estrogenów, obniżają poziom cholesterolu, wykazują właściwości antyoksydacyjne, chronią przed chorobami układu krążenia, cukrzycą oraz nowotworami hormonozależnymi. Wpływają także korzystnie na przeciwdziałanie zaburzeniom nastroju i depresjom, szczególnie u kobiet w okresie menopauzalnym. Z tego tytułu zwiększone spożycie białka sojowego może być ważnym czynnikiem dietetycznym przeciwdziałającym schorzeniom układu kostnego oraz wielu chorobom metabolicznym wieku średniego i podeszłego. Możliwość zwiększenia udziału cennego białka sojowego w diecie można osiągnąć dzięki stosowaniu preparatu OLIMP SOJAVIT 85 - najwyższej jakości izolatu białek sojowych, który nie tylko obfituje w cenne dla tkanki kostnej i całego organizmu izoflawony, ale także wzbogacony jest w szereg cennych substancji prozdrowotnych, m.in. lecytynę i l-karnitynę.
     

Znajdź nas na Facebooku

copyright © 2011 www.sprint.radom.pl

C.H. Korej, ul. Wernera 10, 26-600 Radom
tel. 48 385 84 34

projekt i wykonanie: www.zaginionestudio.pl

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej