Artykuły / Encyklopedia substancji, zagadnień i pojęć : Encyklopedia M :: Sprint Fight&Fitness

Zobacz ofertę w naszym sklepie internetowym

Artykuły / Encyklopedia substancji, zagadnień i pojęć
Encyklopedia M

Magnez - niezbędny dla człowieka makroelement. Odgrywa on dużą rolę w utrzymaniu ciśnienia osmotycznego krwi, uczestniczy w przekazywaniu sygnałów w układzie nerwowym. Dzienne zapotrzebowanie u osób dorosłych wynosi 300-400 mg na dobę. Niedobór magnezu może powodować...

Magnez - niezbędny dla człowieka makroelement. Odgrywa on dużą rolę w utrzymaniu ciśnienia osmotycznego krwi, uczestniczy w przekazywaniu sygnałów w układzie nerwowym. Dzienne zapotrzebowanie u osób dorosłych wynosi 300-400 mg na dobę. Niedobór magnezu może powodować zawroty głowy, problemy z koncentracją, zaburzenia snu. Magnez jest również składnikiem chlorofilu, występuje więc w zielonych warzywach, nasionach roślin strączkowych i produktach zbożowych. Makrobiotyka - sposób odżywiania związany z buddyjską filozofią Zen. Opiera się na zbożach, warzywach, owocach, wodorostach, oraz zupach. Produkty powinny być w jak najmniejszym stopniu poddawane obróbce

Makroelement - składnik mineralny, którego zawartość w organizmie jest większa niż 0,01%, a dzienne zapotrzebowanie 100mg. Makroelementy to wapń, fosfor, magnez, chlor, potas, siarka, sód.

Makroskładniki odżywcze - są to białka, tłuszcze i węglowodany, których dzienne zapotrzebowanie człowieka sięga kilkudziesięciu do kilkuset gram.

Maltodekstryna - mieszanina poli- i oligosacharydów otrzymywana przez częściową hydrolizę soli

Marazm - stan wyniszczenia organizmu poprzez niedożywienie białkowo-energetyczne. Objawia się zanikiem mięśni szkieletowych i zmniejszeniem tkanki tłuszczowej

Marskość wątroby - liczne zmiany zwyrodnieniowe i martwica komórek wątrobowych. Wyróżniamy następujące rodzaje marskości wątroby: alkoholowa, zastoinowa, pozapalna, żółciowa, uwarunkowana genetycznie.

MCT - średniołańcuchowe triacyloglicerole - wchodzą w skład wytwarzanych przemysłowo preparatów do żywienia pozajelitowego ludzi, u których występuje upośledzenie trawienia i wchłaniania tłuszczy.

Metaboliczna masa ciała - ilość metabolicznie aktywnej tkanki w organizmie człowieka. Oblicza się ją poprzez podniesienie do potęgi 0,75 całkowitej masy ciała człowieka.

Metabolit - substancja, która bierze udział w reakcjach biochemicznych zachodzących w organizmie jako produkt końcowy, początkowy lub substrat.

Metabolizm, przemiana materii - przemiany biochemiczne i energetyczne zachodzące w komórkach żywych organizmów. Dzieli się na anabolizm i katabolizm

Metionina - aminokwas zawierający siarkę. Występuje w kazeinie mlekowej, białkach jaja i mięsa. Niedobór może prowadzić do zmian degeneracyjnych wątroby.

Miażdżyca - przewlekła choroba polegająca na wysepkowym gromadzeniu się w błonie wewnętrznej tętnic(głównie aorty tętnic wieńcowych i mózgowych ) cholesterolu i innych lipidów. Prowadzi to do chorób wieńcowych, udarów, powstania tętniaka.

Miedź - mikroelement niezbędny w żywieniu. Jest potrzebna w tworzeniu sie krwinek czerwonych, wpływa pozytywnie na błonę otaczającą komórki nerwowe, jest niezbędna w procesie transportu żelaza i budowy tkanki łącznej. Niedobór może prowadzić do niedokrwistości, oraz zmniejszenia odporności organizmu. Znajduje się w owocach morza, warzywach strączkowych, owocach kiwi.

Mikroelement - składnik mineralny, którego zawartość w organizmie nie przekracza 0,01%, a zalecane dzienne spożycie to mniej niż 100mg/osobę. Do mikroelementów zaliczamy: żelazo, cynk, miedź, mangan, fluor, molibden, jod, selen, kobalt. Mikroflora jelitowa - drobnoustroje znajdujące się w przewodzie pokarmowym człowieka. Najwięcej jest ich w okolicy jelita grubego. Ich zadanie to degradacja niestrawionych składników pożywienia, wytwarzanie witaminy z grupy B i witaminę K, oraz hamowanie rozwoju bakterii chorobotwórczych.

Mikrokosmki - mikroskopijne wypustki komórek nabłonka znajdujące sie na powierzchni błony komórkowej. Zwiększają one powierzchnię błony, oraz jej zdolność wchłaniania substancji odżywczych. Bardzo duża ilość mikrokosmków znajduje się na nabłonku jelita

Mikroskładniki odżywcze - witaminy i składniki mineralne, których organizm potrzebuje bardzo mało

Mineralizacja - tworzenie soli wapnia, fosforu i innych składników mineralnych, co powoduje twardnienie kości

Mitochondria - organelle komórkowe dostarczające komórce energię. Zachodzą w nich procesy utleniania i fosforylacji

Mleko acydofilne - napój z mleka ukwaszonego zakwasem z kultur Termobacterium intestinale. Wykazuje właściwości dietetyczne i lecznicze.

Mocznik - końcowy produkt przemiany białek i innych związków azotowych w organizmie. Wydalany z moczem.

Molibden - mikroelement niezbędny dla człowieka. Występuje w nasionach roślin strączkowych i czerwonej kapuście. Niedobory mogą prowadzić do upośledzenia procesów odtruwania a nawet śpiączki

Mukowiscydoza - wrodzona, genetycznie uwarunkowana choroba ogólnoustrojowa. Objawia się skłonnością do zapalenia płuc i oskrzeli, niewydolnością zewnątrzwydzielniczej trzustki, niepłodnością u mężczyzn. Leczenie objawowe, wymaga diety wysokoenergetycznej bogatej w hydrolizaty białek i MCT, oraz witaminy E i K.


 

Znajdź nas na Facebooku

copyright © 2011 www.sprint.radom.pl

C.H. Korej, ul. Wernera 10, 26-600 Radom
tel. 48 385 84 34

projekt i wykonanie: www.zaginionestudio.pl

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej