Artykuły / Encyklopedia substancji, zagadnień i pojęć : Encyklopedia F :: Sprint Fight&Fitness

Zobacz ofertę w naszym sklepie internetowym

Artykuły / Encyklopedia substancji, zagadnień i pojęć
Encyklopedia F

Fenyloalanina - egzogenny aminokwas wchodzący w skład budowy białek. Po utlenieniu w organizmie ulega przekształceniu do tyrozyny. Fenyloalanina jest m.in. prekursorem hormonów tarczycy...

Fenyloalanina - egzogenny aminokwas wchodzący w skład budowy białek. Po utlenieniu w organizmie ulega przekształceniu do tyrozyny. Fenyloalanina jest m.in. prekursorem hormonów tarczycy (trijodotyronina, tyroksyna) oraz amin katecholowych (adrenalina, noradrenalina) Nadmierny poziom fenyloalaniny w mózgu może powodować obniżenie serotoniny i w konsekwencji nasilać stany depresyjne. Stężenie fenyloalaniny może wzrastać między innymi w wyniku spożywania nadmiernej ilości słodzika - aspartamu. Zablokowanie przemiany fenyloalaniny do tyrozyny (uwarunkowanie genetyczne) prowadzi do choroby - fenyloketonurii - powodującej trwałe uszkodzenia mózgu.

Fenyloetyloamina - organiczny związek chemiczny (amina) wykazujący silne działanie biologiczne. Pochodne fenyloetyloaminy (fenetylaminy) mają działanie psychotropowe, funkcjonują jako hormony, neuroprzekaźniki, alkaloidy. Niektóre fenetylaminy pełnią istotne funkcje w układzie nerwowym, jak np. dopamina, adrenalina, noradrenalina.

Fenyloketonuria - genetycznie uwarunkowane schorzenie polegające na uszkodzeniu genu umożliwiającego przemianę fenyloalaniny do tyrozyny. W wyniku niedoboru tyrozyny dochodzi do uszkodzenia mózgu i upośledzenia umysłowego. Dzieci chore na fenyloketonurię muszą stosować specjalną dietę opartą na preparatach białkowych pozbawionych fenyloalaniny oraz unikać produktów słodzonych aspartamem.

Ferrytna - białko wiążące jony żelaza i przechowujące je w wątrobie w formie łatwodostępnej i nieszkodliwej. Stężenie ferrytyny w osoczu odzwierciedla zapasy żelaza w organizmie. Poniżej 12ug/l świadczy o ich wyczerpaniu, a powyżej 300ug/l o nadmiernym nagromadzeniu.

Fibryna - białko proste o włóknistej budowie, wytrącające się z osocza podczas krzepnięcia krwi

Fibrynogen - białko wchodzące w skład osocza krwi. Stanowi ok. 5% wszystkich białek osocza. Wytwarzany w wątrobie, uczestniczy w procesie krzepnięcia krwi, przechodząc w fibrynę

Fityniany - sole kwasów fitynowych. Występują w zbożach (szczególnie otrębach), nasionach roślin strączkowych oraz orzechach. Osłabiają wchłanianie minerałów takich jak wapń, magnez, żelazo i cynk oraz uniemożliwiają ich wykorzystanie przez organizm.

Flawonoidy - grupa związków organicznych występujących w wielu roślinach, spełniających m.in. funkcję barwników i przeciwutleniaczy. Dotąd poznano ponad 7000 różnych związków flawonoidowych. Stanowią codzienny element diety przeciętnego człowieka. Wiele z nich wpływa korzystnie na pracę układu krążenia oraz zabezpiecza przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Flawonoidy, ze względu na budowę chemiczną dzieli się na: flawonole, flawony, flawonony, flawan-3-ole, izoflawony, antocyjanidy.

Flawoproteiny - białka zawierające pochodną ryboflawiny. Wraz z witaminą B12 biorą one udział w procesach utleniania i redukcji.

Fluor - mikroelement, którego najwięcej znajduje się w kościach i zębach. Głównym jego źródłem jest woda. Niedobory prowadzą do próchnicy, nadmiar do fluorozy.

Foliany - grupa związków heterocyklicznych, pochodnych pterydyny, zaliczanych do rozpuszczalnych w wodzie witamin grupy B. W ich skład wchodzi kwas foliowy oraz związki pokrewne, które zawierają dużą liczbę reszt kwasu glutaminowego. Wpływa dodatnio na system nerwowy i mózg, zapobiega uszkodzeniom tzw. cewy nerwowej u płodu, bierze udział w zachowaniu materiału genetycznego. Wspomaga także prawidłowe działanie wątroby, żołądka i jelit. Ich źródłem są liściaste warzywa, szczególnie zielonolistne (sałata, szpinak, kapusta, brokuły, szparagi, kalafiory, brukselka), a także pomidory, groch, fasola, soczewica, soja, pomarańcze, banany, awokado.

Fortyfikacja - wzbogacanie żywności składnikami odżywczymi poprzez dodanie ich do jedzenia bez względu czy wcześniej w nich występowały, czy tez nie.

Fosfataza - enzym który odczepia reszty kwasu fosforowego z fosfolipidów. Występuje w soku jelitowym.

Fosfolipidy - lipidy, w których skład wchodzą glicerol, kwasy tłuszczowe, kwas fosforowy związany z zasadą azotową. Fosfolipidy stanowią istotny składnik budowy błony komórkowej, są również głównym składnikiem lipidowym błon cytoplazmatycznych. Najbardziej znanym fosfolipidem jest lecytyna.

Fosforylacja oksydatywna - proces polegający na przyłączeniu reszty kwasu ortofosforowego do adenozynodifosforanu (ADP) przy udziale energii. Powstaje wtedy adenozynotrifosforanu (ATP).

Fruktoza - cukier prosty, wchodzi w skład dwucukru - sacharozy występuje w owocach i miodzie. Jest znacznie słodsza od sacharozy lub glukozy, dobrze rozpuszcza się w wodzie. W wyniku fermentacji ulega przemianie do etanolu. Ze względu na niski indeks glikemiczny odgrywa ważną rolę w żywieniu osób chorych na cukrzycę.


 

Znajdź nas na Facebooku

copyright © 2011 www.sprint.radom.pl

C.H. Korej, ul. Wernera 10, 26-600 Radom
tel. 48 385 84 34

projekt i wykonanie: www.zaginionestudio.pl

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej